Divisional Secretary

madam                                  
     Name   Mrs.Tharanga Wickramarathna                                                            
Qualifications   BSC Degree (Science)    University of Colombo                                               
    Master's Degree in Human Resource Development & Planning    Guru Govindth  Indra Prastha University, New Delhi,  India (Gold  Medal  For  Best Student)
    General Management                 SLIDA
    Capacity Building For SLAS I       SLIDA
         
Work History    Sri Lanka Administrative Service III    SLIDA
    Asst. Divisional Secretary    Athuraliya
    Asst. Divisional Secretary    Elpitiya
    Asst. Divisional Secretary    Galle Four Gravets  
    Divisional Secretary Galle    Imaduwa
    Master's Degree   India
    Divisional Secretary    Habaraduwa (1st Time)
    Director - Ministry Of  External  Affairs     South Asia & Consular Affairs
    Minister Counsellor   Sri Lanka High Commission in South Africa
    Provincial Director  (Industries)   Sothern Province   
    Divisional Secretary   Welivitiya  Divitura
    Divisional Secretary   Habaraduwa

 

Assistant Devisional Secretary

Vacant

b dumy                                                                                                                                                                                                                
Name                                                                                                                                                                                     
Qualifications      
     
                                          
Work History    
     
     
     
     
     
     

 

Accountant

acc      
Name                Miss.Thilini Dharsha Manamperi  
Qualifications           BBA Accounting (Special)   University of Ruhuna
    Completed Charted Intermidiate  
Work History    Divisional Secretariat  Hikkaduwa 
     Divisional Secretariat  Habaraduwa

 

Assistant Director (Planning)

Vacant

                                                                                                                                                                      
Name    
Qualifications    
     
       
Work History    
     
     
     

Admin Branch

No

Photograph

Name

Designation

01

ashoka

Mrs.W.D.Ashoka Weerakoon

Public Management Assistant I             

02

nilan

Miss.B.G.Nilanjani

Public Management Assistant I

03

leelani

Miss.L.R.L.Wijayarathna

Public Management Assistant II

04

priya

Mrs.D.G.Priyantha Malani

Public Management Assistant III

05

sandya

Mrs.J.P.S.K.Senavirathna

Public Management Assistant III

06

 prasadi

Mrs.G.V.S.Prasadi

Public Management Assistant III

07

deepthikumari

Mrs.Deepthi Kumari Wickramasingha Gunawardana

Information & Communication Assistant II

08

jayamini

Mrs.H.V.Chandrika Jayamini

Development Officer

09

clakmini

Mrs.R.P.Chandima Lakmini

Development Officer

10

nishamali

Mrs.S.A.Nishamali Devini

Development Officer

11

veenew

Mrs.N.V.Veena Vijayangani

Development Officer

12

neranjala

Mrs.W.N.K.N.S.Kumari

Development Officer

13

rajith

Mr.N.W.G.Rajith Buddika

Development Officer

14 amarashant  Mrs.W.L.C.Amarashanthi  Development Officer
15 indikapriya Mrs.T.V.Indika Priyashanthi Development Officer
16 jayantaai Mr.W.K.Jayantha Gamini Office Employee Service - I

17

swarna

Mrs.Swarna Bandara

Office Employee Service - III

18

sara

Mr.Sarath Keerthi

Driver I

19

lali

Mr.D.L.Lalith Samantha

Driver II

National Identiticard Unit

20

tharangaid

Mr.P.G.D.Tharanga

Development Officer

21

id

Mrs.W.M.D.Shanika

Development Officer

22 hasini Mrs.P.Hasini Amarasingha Development Officer

Accounts Branch

No

Photograph

Name

Designation

01

gunamini miss

Miss.B.P.S.Gunamini

Public Management Assistant I

02

dilhani

Mrs.W.V.P.D.Saman Kumari

Public Management Assistant I

03

wasanthamr

Mr.W.T.D.Wasantha

Public Management Assistant II

04

himacomp

Miss.N.H.Dhahanayaka

Public Management Assistant II

05

nadeeshakusumsiri

Miss.K.H.P.N.J.Kusumsiri

Public Management Assistant II

06

ayeshamanori

Mrs.Ayesha Manori Abeyrathna

Public Management Assistant II

07

gaya

Mrs.R.B.Gayani

Public Management Assistant II

08

prashadhi

Mrs.W.V.I.Prashadi

Public Management Assistant III

09

sama

Mrs.T.V.S.Priyadharshani

Public Management Assistant III

10

elawandan2

Mr.V.Elaveendam

Public Management Assistant III

11

sriya

Mrs.U.G.Sriyalatha

Public Management Assistant III

12

champikathuduwe

Mr.C.M.Thuduwewatta

Information & Commiunication Technology Assistant II

13

manjula

Mr.R.M.M.Manjula Rajapaksha

Development Officer

14

pushpe

Mrs.Pushpa Ramanayaka

Development Officer

15 nandani  Mrs.W.P.Nandani Office Employee Service - III

Pension Unit

15

pension officer

 Mrs.D.N.Gunawardana

Pension Officer

16

laxmankalan

Mrs.Laxman Kalansooriya

Public Management Assistant III

17

rumesha2

Mrs.K.W.Rumesha Tharangi

Development Officer

18

pension  Mrs.K.Sumeda Lokukodikara

Land Branch

No   Photograph  Name  Designation
01 anura Mr.W.A.Anura Shantha Colony Officer
02 thak Mrs.T.G.Thakshila Niroshani Public Management Assistant - II
03 niroshaa Mrs.W.M.Nirosha malkanthi Public Management Assistant - III
04 kurunayaka1 Mrs.C.Kurunayaka Public Management Assistant - III
 05 geethani Mrs.B.A.Sajeewa Geethani  Public Management Assistant - III
 06   Mrs.Shamali Weerasingha  Development Officer -- II (Land)
 07 thiloka Mrs.Thiloka Wickramasingha Madanayaka  Officer (Land Used)
 08 werala Mr.P.P.N.P.Perera
09  do  Mrs.A.D.Amarasingha  Development Officer
10  peshala  Mrs.K.A.U.Peshala Development Officer
11  mahesha

Mrs.B.L.Mahesha Madushani

 Office Employee Service - III
 

Social Service Branch

No Photograph Name Designation
01 malkanthii Mrs.T.N.P.Malkanthi Public Management Assistant - I
02 hkdmanori Mrs.H.K.D.Manori Public Management Assistant - II
03 madushanii Mrs.P.T.D.Madhushani Public Management Assistant - III
04 imesha Mrs.H.H.I.Deepani Public Management Assistant - III
05 thanuja Mrs.Y.S.Thanuja Roshini Social Service officer
06 haranika Mrs.H.P.W.Gunawardana Social Service officer (Provincial Councial)
07  ugupali  Mr.U.P.Hewavitharana
08  ekanaya Mrs.T.S.Ekanayaka 
09  nayana  Mrs,Nayana Kahandagamage
10  madumi  Mrs.W.C.Madumi  Develompent Officer
11  achala  Mrs.H.T.W.Achala  Develompent Officer
 12 lasantha  Mr.Lasantha Manoj Ranasingha  Develompent Officer
 13 nayomi Mrs.K.G.A.Nayomi Sandamali   Develompent Officer
14  dinusha  Mrs.M.B.Dinusha Chathurangani  Develompent Officer
 15 sepali  Mrs.G.L.Sepalika  Develompent Officer
 16 wisuddika  Mrs.A.L.A.Shamali Visuddika  Develompent Officer
 17 forign  Mrs.G.H.W.Buddhi Irosha  Develompent Officer
18  tharangaforign  Mrs.K.D.H.Tharanga Senani De Silva  Develompent Officer
19  ranji  Mr.Ranjith Manawadu   Office Employee Service - III

 

Development Branch

No Photograph Name Designation
01 nisharaandawatta Mrs.Nishara Andawaththa Public Management Assistant II
02 panduka Mr.Y.Panduka Public Management Assistant II
03 menaka1 Mrs.U.U.M.Menaka Kumudumali Public Management Assistant III
04 rdo Mrs.N.K.L.Indeewari Rural Development Officer
05   Miss.P.A.Anuri Cultural Officer
06 pushpacul1 Mrs.H.B.Pushpa Ranjani Cultural Officer
07 nisansala Mrs.B.R.A.N.Udayangani Development Assistant
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

 

 

 

 

News & Events

28
Aug2017

Divisional Day meeting

හබරාදුව ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාලයේ කොට්ඨාශ දින රැස්වීම 2019.06.14...

Scroll To Top